YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ YATAY GEÇİŞ

Yabancı Uyruklu Öğrenci Yatay geçebilme  şartları mevcuttur. Yatay Geçiş üniversiteler arasında yapıldığı gibi, üniversite içinde de yapılabilir. Öğrencinin okuduğu bölümü değiştirerek farklı bir bölümde okuması ya da öğrencinin okuduğu üniversiteyi değiştirerek farklı bir üniversitede eğitimine devam etmesidir. Bu yatay geçiş bazı Üniversitelerde yapılabilir  ve  bazı üniversitelerde  yapılamamaktadı.  Yatay geçiş sadece  Devlet üniversitelerde  zor olmakla . Devlet Üniversiteden Vakıf Üniversiteye ve Vakıf Üniversiteden – Devlet Üniversiteye yapılabilmektedir. 

YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ VAKIF ÜNİVERSİTEYE YATAY GEÇİŞ YAPMAK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR :

1:  PASAPORT   VE TÜRKÇE ONAYLANMIŞ TERCÜMESİ .

2. LİSE DİPLOMASI VE TÜRKÇE ONAYLANMIŞ TERCÜMESİ .

3 . LİSANS TRANSKRİPTİ OKUDUĞU ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ İŞLERİNDEN ALINMIŞ KAŞELİ İMZALI .

4. DERS İÇERİKLERİ OKUDUĞU ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ İŞLERİNDEN ALINMIŞ KAŞELİ İMZALI .

5. DİSİPLİN CEZASI OLMASIĞINA DAİR BELGE OKUDUĞU ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ İŞLERİNDEN ALINMIŞ KAŞELİ İMZALI .

6. YATAY GEÇİŞ YAPMASINA SAKINCA OLMADIĞINA DAİR BELGE OKUDUĞU ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ İŞLERİNDEN ALINMIŞ KAŞELİ İMZALI .

7. ÖĞRENCİ BELGESİ OKUDUĞU ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİ İŞLERİNDEN ALINMIŞ KAŞELİ İMZALI .

8 .VARSA DİL YERLİLİK BELGE .

9. VARSA  GEÇERLİ KABUL SINAVI . örnek (YÖS –  SAT )

10. VESİKALIK RESİM .

DEVLET ÜNİVERSİTELER İÇİN ÜNİVERSİTEYE ARAYARAK YADA E POSTA ATARAK BİLĞİ ALABİLİRSİNİZ . 

YABANCI ÖĞRENCİ YATAY GEÇİŞ YAPABİLİRMİ ?

Yatay geçişin iki farklı  türü vardır . 

1 . Merkezi yerleştirme puanıyla .

2. Genel Not Ortalamasıyla yapılmaktadır. 

Yös ( Yabancı Öğrenci Sınavıyla) Üniverssite kazanarak kayıt  olan öğrenciler Merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçişlerden yararlanamazlar . 

Genel Not Ortalamasıyla yatay geçiş yapabilirler .Bunun içinde yükseköğretim kurumlarının yatay geçiş yönetmeliklerinde öğrencinin ÖSYM girişindeki taban puanına eşit veya yüksek  ibaresinin olmaması gerekmektedir. Sonuç olarak yabancı uyruklu öğrenci not ortalamasıyla yatay geçiş yapacak ise; geçiş yapmak istediği üniversitenin Kurumlar Arası Yatay Geçiş Yönetmeliğini incelemek zorundadır.

Kırmızı Bölge kaynakçası : tıkla

KİMLER YATAY GEÇİŞ YAPAMAZLAR ?

  1. Hazırlık sınıfını bitirenler veya devam edenler .
  2. En azaından bir dönemi  birimeyenler veya Bir  sınıfı bitirmeyenler .
  3. Lisansda dördüncü sınıfa ve diğerlerinde son sınıfa geçenler geçenler .
  4. YÖS sınavıyla kayıt olanlar . 

2021 YATAY GEÇİŞ YÖK WEB SİTESİ

YÖK, TÜRK ÜNİVERSİTELERİNE YATAY GEÇİŞLER İÇİN WEB SİTESİNİ ERİŞİME AÇTI

8 Temmuz 2020 / Ankara

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), Küresel Kovid-19 salgını nedeniyle yurt dışında okuduğu üniversiteye dönmek istemeyen Türk öğrenciler ile Türkiye’de eğitim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin yatay geçiş işlemlerine ilişkin detaylı bilgileri içeren web sitesi erişime açıldı.

YÖK, yurt dışında okuyan fakat Kovid-19 salgını dolayısıyla okuduğu üniversiteye dönemeyen veya okuduğu ülkedeki salgına ilişkin riskler yüzünden üniversitesine dönmek istemeyen öğrencilerin için bir dizi önemli kararlar almıştı.

Bu kapsamda, yükseköğretime girişte başarı sıralaması şartı bulunan tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, öğretmenlik, mühendislik ve mimarlık programları dışındaki yükseköğretim programlarının yurt dışı yatay geçiş kontenjanlarındaki yüzde 50 kısıt kaldırılarak bu programlara yurt içi yatay geçiş kontenjanı kadar yurt dışı kontenjan ayrılabilmesine imkân tanındı.

Ayrıca ilk bindeki üniversitelerden yatay geçiş talep edenler için de yeni imkanlar sunuldu, birinci ve son sınıfa da yatay geçiş başvuru imkânı sağlandı, şartları sağlayan ve dileyen öğrenciler için açık öğretim programlarına geçiş yapabilmelerinin yolu açıldı.

– Yatay geçiş kontenjan sayısı ve başvuru sürecine dair takvim

Yükseköğretim Kurulu, alınan bu kararların ardından öğrencileri bilgilendirmeye yönelik yeni bir çalışmaya imza attı. YÖK web sitesi üzerinde yer alan, yurt dışından yatay geçiş kanalı ile Türkiye’deki üniversitelerde okumak isteyen öğrencilere yönelik “Yatay Geçiş Kontenjan Listesi / Yatay Geçiş Kontenjan Takvimi” bilgilerini içeren bölüm, alınan yeni kararlar doğrultusunda güncellenip, eklemeler yapılarak öğrencilerin erişimine açıldı.

YÖK’ün https://eyoksis.yok.gov.tr/websitesiuygulamalari/ogrenci/index.zul adresinden kullanıma açılan internet adresindeki “Yatay Geçiş Kontenjan Listesi” kısmına sırasıyla üniversite ve program adı girildiğinde o programa ait üniversitenin kendi açmış olduğu güncel yurt içi ve dışı kontenjan sayısı bilgisine ulaşılabiliyor.

Aynı alandaki “Yatay Geçiş Kontenjan Takvimi” bölümünde ise yatay geçiş işlemleri için hangi üniversiteye ne zaman başvuru yapılabileceği, bu başvuruların değerlendirilme, kesin ve yedek kayıt tarihleri de detaylı olarak yer alıyor.

Böylelikle YÖK, yatay geçiş kapsamında üniversitelerin kendi belirlediği kontenjanları ve her üniversite için farklı tarihlerde olan başvuru süreçlerini toplu olarak öğrencilerin kullanımına sunmuş oldu.

– Salgın dönemi ile sınırlı birinci ve son sınıflara yatay geçiş hakkı

YÖK, küresel salgın dolayısıyla ve 2020-2021 eğitim öğretim yılı güz dönemi ile sınırlı olmak üzere yurt dışındaki öğrencilerin, ülkemizdeki birinci ve son sınıf da dahil olmak üzere bütün sınıflara yatay geçiş başvurusu yapabilmelerine karar vermişti.

Böylelikle yurt dışında okuyan tüm öğrencilerin, okudukları sınıf ne olursa olsun belli şartlar dahilinde Türk yükseköğretim sistemine dahil olabilmeleri sağlanmıştı.

Daha önceki mevzuatta ise ilk ve son sınıflara yatay geçiş yapılamıyordu. Yeni düzenleme ile küresel salgın dönemine mahsus olmak üzere bu yıl 1. ve 4. sınıflara da yatay geçiş başvurusu hakkı tanınmasının ardından listede bu sınıflara da ilk kez kontenjan verildi.

– Kayıt süreci 15 Aralık’a kadar uzatılacak

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yurt dışında okumakta olan başarılı Türk gençlerini ve kendi ülkeleri dışında eğitim almak isteyen yabancı uyruklu öğrencileri, Türkiye’deki seçkin yükseköğretim kurumlarında eğitim almaya davet ettiklerini açıklamıştı. YÖK bu kapsamda, uluslararası öğrenci adaylarına ön kayıt hakkı tanıyacak ve başvuru ve kayıt sürecini 15 Aralık 2020’ye kadar uzatacak.​

KAYNAKÇA : https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/2020/2020-2021-yatay-gecis-web-site.aspx

Select Your Style

Pre Define Colors

Custom Colors

Layout