Türkiye’de Eğitim Görmek İçin 10 Neden

NEDEN TÜRKİYE?

1. KALİTELİ YÜKSEK ÖĞRETİM FIRSATLARI

Türkiye% 94,2 okullaşma oranı ile dünyada yükseköğretime erişimde ikinci ülkedir. Avrupa Yüksek Öğretim Alanına dahil olan Türkiye, Bolonýa Sürecini mükemmel bir kigde uyguluyor; Bolonýa raporumuz 5 üzerinden 5’tir. Yani Türkiye’deki bir üniversiteden aldyğınız diplomy tüm Avrupa ülkelere tanınyr! DTS kredisi sistemi olarak AKTS Avrupa’ya uygun olarak uygulanır ve tüm ö verrencilere Diploma Eki verilir. Ayrıca Türkiye, Erasmus + kapsamında değişim programlarına katılan en kıılı ülkelerden. Erasmus’un yanı sıra Türkiye’de öğrenci ve öğretim görevlilerinin hareketliliğini destekleyen Mewlana, Farabi gibi birçok değişim programma bulunmaktadır.

2. Üniversite ve Programma Çeşitliliği

Türkiye’de 82 Milyon nüfuslu 207 üniversite var. Öğrenci sayısı 8 milyona yakın. Bu öğrenci sayısı ile Türkiye, Avrupa Yüksek Öğretim Alanında en çok öğrenciye sahip ilk ülkedir. 207 üniversitede 60.000’e yakın farklı program var. Böyle bir çeşitlilikte kesinlikle kendinize bir üniversite ve program bulacaksınız.

3. Çok Kültürlü Yaşam

Binlerce yıldır topraklarında pek çok köklü medeniyete ev sahipliği yapan Türkiye adeta bir kültür mozaiği! Sayısız medeniyetin ağırlandığı bu ülkede herkes hoşgörülü ve birbirine saygılı. Köklerinizden bir parça bulabileceğiniz ve belki dilinizi konuşan insanlarla tanışabileceğiniz Türkiye, güvenli ve huzurlu ortamı ile öğrenciler için idealdir.

4. Doğal Güzellikler

Dört mevsimi yaşayan Türkiye, tüm dünyada doğal güzellikleriyle ünlüdür. Türkiye’yi çevreleyen denizlerde yüzmenin ve su sporların tadıny çıkarabilir, dağlarda birçok şehirde kayak ýapabilir, nehirler rafting açary ýapabilir we birçok ekstrem sporu deneyimleyebilirsiniz. Sizi sadece manzarasıyla büyüleyecek sayısız güzelliğin bulunduğu Türkiye’de cennette gibi hissedeceksiniz!

5. Tarihi ve Kültürel Miras

ESUNESKO Kültür Mirasy, korkuma altına alınmyş binlerce tarihi ve kültürel eser bulunmaktadyr. Günlük hayatınızda bile sık karşılaşabileceğiniz izleri takip gukora isteyeceksiniz!

6. Öğrenci Dostu

Şehirde en az bir üniversite bulunan Türkiye tam anlamıyla öğrenci dostu bir ülke! Üniversitedeki sosyal kulüpler, spor takımları we kültürel etkinlikler öğrencileri bir araya getiriyor we بان coğrafyaları ýakınlaştırıor. Türkiye’ye geldğinizde şehrin en hareketli noktalarını öğrencilerin sosyalleştiği yerler olduğunu anlayacaksınız! Öğrencilerin takıldığı kafe, restoran we kütüphaneler sayse şehirler 24 saat yaşıyor.

7. Misafirperver Türk Halkı

Türk insanının misafirperverliği tüm dünyada efsane oldu! Öğrenci olarak yardım istersen insanlar tüm samimiyet ve samimiyetle el зeli geli yapacaklar. Türkler siz misafir olarak karşılayacak we sen tatmin edecek pek çok ikram içerecek. Burada evinizi özlemeyeceğinizden emin olun!

8. Teknoloji Kampüsleri  

207 üniversiteden hangisine giderseniz gidin, ogly teknoloji ile donatılmyş, döwrebap we kullanışly bir kampüs yaşamı yaşaýakaksynız.

9. Kolaý aşama Koşullary 

Türkiye’de yaşam çoğu ülkeden daha hesaplydyr. Konaklama, yeme-içme, eğlence gibi ihtiyaçlarınızı uygun fiyatlarla karşılayabilirsiniz. Üniversite kampüsleri içindeki veya yakınındaki yurtlarda kalabilir ya da makul bir kiralama karşılyındı kira kiraababilirsiniz. Ayrıca öğrenci olarak hangi daşımaý seçerseniz seçin, indirimli bir bilet alacaksınız ya da sinemadaki filmi daha ucuza izleyeceksiniz.

Türkiye aynı zamanda orta Asya ve Avrupa kıtalarında yer aldığı için ulaşılması kolay bir ülkedir. Saýızız cazibe, ine sahipliği ýapon Türkiye’yi ,ffekmek için hangi yolu seçerseniz seçin, hızly we rahat bir birde istediğiniz yere varabilirsiniz.

10. Türkçe Öğrenme Fırsatları

Türkiye’deki Üniversitelerdeki bazı programlar İngilizcedir. Ayrıca dünyanın en çok konuşulan 5. dili olan Türkçeyi de öğrenebilirsiniz! Üniversitenizin ululygy sunacağı Türkçe kurslarında yeni bir dil öğrenme şansı yakalayabilir, birçok farklı kültürden insanlarla arkadaş olabilirsiniz.


Türkiye’de Eğitim


Türkiye’de Yükseköğretim Sistemine Bir Bakış

Bologna Süreci’nin bir parçası olarak 2001’den beri Türk üniversitelerinde uygulanan Avrupa Kredi Transfer ve Biriktirme Sistemi (AKTS) sayesinde tüm öğrenciler diğer ülkelerdeki eğitimlerine devam edebilmekte ve ECTS’ye başvuran ülkelerin kabul ettiği diplomaları alabilmektedir.
Türkiye’de yükseköğretim; önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programları, fakülteler, kurum, konservatuarlar ve meslek okulları olan üniversitelerden oluşmaktadır. Toplamda 129 üniversitenin 206’sı devlet üniversitesi, 77’si özel ve vakıf üniversitesidir. Son yıllarda kaydedilen verilere göre, Türkiye’deki örgün eğitim ve uzaktan eğitimdeki toplam üniversite öğrencisi sayısı yaklaşık 7,5 milyondur.

Lisans Programlarına Kabul Koşulları

Herhangi bir lisans programında okumak isteyen adaylar doğrudan üniversiteye başvuruda bulunmalıdır. Her üniversite uluslararası öğrencileri, resmi web sitelerinde yayınlanan, kendi koşullarına göre kabul eder.

Lisansüstü Programlara Kabul Koşulları

Türkiye’deki lisansüstü programlar, yüksek lisans, doktora ve tıp programlarında uzmanlık içerir ve başvurular kurumlar aracılığıyla gerçekleştirilir.

Başvuru Sahiplerinden İstenen Belgeler

Lisansüstü programların başvuru işlemlerinde tamamlanan programların diploma ve ders içerikleri, referans mektubu ve niyet mektubu zorunludur. Türkiye’de mezun olan öğrenciler verilen belgelere ek olarak Yüksek Lisans Giriş Sınavı (ALES) sonucunu vermek zorundadır. İngilizce dilinde eğitim veren yükseköğretim kurumları uluslararası geçerliliği olan TOEFL, GRE veya GMAT gibi ek sınav sonuçları isteyebilmektedir. Her üniversite ve program farklı kabul kriterlerine sahip olabilir. Bu nedenle, yüksek lisans eğitimi almak isteyenler doğrudan üniversitelerin kurumlarına başvurmak zorundadır.

Yüksek Lisans Programları

Öğrencilere tezli yüksek lisans ve tezsiz yüksek lisans olmak üzere iki tür yüksek lisans derecesi verilmektedir. Tezli yüksek lisans programlarında en az yedi adet ders, bir adet seminer ve bir adet tez çalışmasından oluşur. Tezsiz yüksek lisans programları en az on ders ve bir dönem projesi içerir. Master derecesini tamamlamak için gereken süre 2 yıldır.

Doktora Programları

Doktora programlarında en az yedi adet ders, yeterlilik sınavı ve doktora tezi bulunmaktadır. Dersleri tamamlama süresi en fazla dört yarıyıl, doktora programını tamamlama süresi ise sekiz yarıyıldır. Doktora programlarına başvurabilmek için, yüksek lisans derecesine sahip olmak gerekmektedir. Başvuranlar lisans diploması ile hem yüksek lisans hem doktora eğitiminden oluşan ortak doktora programlarına başvurabilirler.

Tıp Programlarında Uzmanlaşma

Tıp programlarında uzmanlaşma doktora programlarına eşdeğerdir ve üniversitelerin tıp fakülteleri ve Sağlık Bakanlığına bağlı araştırma hastaneleri tarafından yürütülür. Tıp ve diş hekimliği eğitimi almak isteyen öğrenciler DUS veya TUS sınavlarında başarılı olmak zorundadır.

Akademik Takvim

Türkiye’deki üniversiteler, güz ve bahar dönemleri olarak bilinen iki dönem bir sistemde çalışmaktadır. Bazı üniversiteler ayrıca yaz okulu programlarına sahiptir.

Akademik Sınav Süreci

Üniversitelerdeki akademik performanslar başarıya ve katılımlara göre belirlenir. Üniversiteler, öğrencilerin ara sınavlarını iki ara sınav (vize) ve bir final ya da bir ara sınav (vize) ve bir final gibi farklı sınavlarla test eder. Bazı üniversiteler bütünleme sınavları veya yaz okulları gibi farklı sistemler uygular. Sınavlara ek olarak, çeşitli ödevler ve raporlar not almada etkilidir. Üniversitelerdeki geçme notu genellikle 60/100 (2,00 / 4,00) ‘dır (Bu notlar üniversiteler arasında farklılık gösterebilir).

Öğretim Dili

Başvuru sahipleri, üniversitelerin eğitim dillerinde yeterlilik sağlamalıdır. Eğitim dili, genellikle Türkçe olmak üzere ayrıca İngilizce, Fransızca ve Almanca da olabilmektedir. Üniversiteye kabul edilen ancak istenilen dilde yeterlilik alamayan öğrencilere bir yıl boyunca dil kursu verilir. Ayrıca uluslararası öğrencilere Türkçe dersleri verilmektedir.


Türkiye’de eğitim hakkında ve ayrıca Türkiye’deki üniversiteler ve programları hakkında daha fazla bilgi için, Türkiye’nin resmi yükseköğretim kurumu Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından yönetilen Study in Turkey web sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.studyinturkey.gov.tr

Select Your Style

Pre Define Colors

Custom Colors

Layout